Tomasz Wachowiak

Psychoterapeuta, specjalista psychoterapii, autor.

Rola mózgu i myśli w procesie uzależnienia.

Rola mózgu w procesie uzależniona jest olbrzymia i nie do końca odgadniona. Doskonale potrafimy prześledzić proces biochemiczny czyli jak np. alkohol wpływa na nasz mózg. Jakie zachodzą w nim reakcje. Jak reaguje cały organizm, Jakie wytwarzane są substancje, zarówno te euforyczne, stymulujące, jak i depresyjne, enzymy, które chronią poszczególne organy np. wątrobę. Mózg jako „naczelny wódz” tym wszystkim zarządza. Do pewnego momentu sobie radzi, ale po przekroczeniu niewidzialnej granicy … „rozum każdemu odbiera”. W trakcie trwania uzależnienia i pod wpływem środków psychoaktywnych mózg jest „ogłupiany” i dlatego tak łatwo ludzie uzależnieniu podejmują „głupie decyzje”. Ciekawszym natomiast byłoby pytanie „jaka jest rola naszego mózgu w procesie zdrowienia?”, czyli odwrotnym do uzależnienia. I mimo przewrotności pytania odpowiedź byłaby bardzo podobna. Olbrzymia i nie do końca odgadniona.   

Mózg odgrywa kluczową rolę w procesie uzależnienia. W przypadku substancji uzależniających, takich jak alkohol, narkotyki czy papierosy, substancje te aktywują układ nagrody w mózgu, powodując uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak dopamina. Te neuroprzekaźniki powodują uczucie przyjemności i nagrody, co skutkuje silnym pragnieniem kontynuowania używania substancji.

Ponadto, regularne używanie substancji uzależniających prowadzi do zmian strukturalnych w mózgu, w tym do zmniejszenia kontroli impulsów i zdolności do podejmowania rozsądnych decyzji. Te zmiany mogą utrudnić osobie uzależnionej wyjście z uzależnienia i polepszenie swojego stanu.

Dlatego też terapie uzależnień często skupiają się na przywracaniu równowagi w mózgu, nauczeniu strategii radzenia sobie z pokusami oraz rozwijaniu zdolności do podejmowania zdrowych decyzji. Warto również pamiętać, że uzależnienie to choroba mózgu, która wymaga profesjonalnej pomocy i wsparcia.

Mózg wpływa też na nasze myśli. Jaka zatem jest ich rola w uzależnieniu? Myśl jest kluczowym elementem w uzależnieniu, ponieważ decyduje o naszych działaniach i wyborach. Nasze myśli mogą prowadzić do uzależnienia, gdyż mogą skłaniać nas do sięgania po substancje lub zachowania, które wywołują przyjemne uczucia. Ponadto, negatywne myśli mogą sprawić, że szukamy ucieczki w uzależnieniu, aby tymczasowo zmniejszyć nasz dyskomfort emocjonalny czy stres. Dlatego istotne jest, aby świadomie pracować nad naszymi myślami i nauczyć się radzić sobie z negatywnymi lub destrukcyjnymi myślami, które mogą prowadzić do uzależnień. 

To, co myślimy ma wpływ na nasze emocje, zachowania i decyzje. W przypadku uzależnień, nasze myśli mogą wpływać na nasze pragnienie używania substancji lub wykonywania określonych zachowań, np. hazardu czy nadmiernego jedzenia.

Negatywne myśli mogą wzmagać pragnienie substancji uzależniających, prowadząc do nawrotów uzależnienia. Dlatego ważne jest, aby świadomie kontrolować swoje myśli, podążając za zdrowym styl życia i korzystając z takich technik jak terapia poznawczo-behawioralna czy medytacja, które pomagają w zmianie myślenia i radzeniu sobie z uzależnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *