Tomasz Wachowiak

Psychoterapeuta, specjalista psychoterapii, autor.

  • Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych najczęściej piją singielki, poniżej 30. roku życia, studiujące i  mieszkające w  dużych miastach. Czy taki jest obraz współczesnej alkoholiczki? Unikałbym takich słów, jak „alkoholiczka” czy „alkoholizm” ze względu na ich pejoratywne zabarwienie. Dziś zastępuje się je już określeniami „osoba uzależniona” i „choroba alkoholowa”. Natomiast daleki jestem od jakiegokolwiek generalizowania. Aby uzależnić…

  • Dlaczego młodzież, która ma obiektywnie lepszy start niż przeciętny polski nastolatek, sięga po narkotyki i alkohol? „Lepszy start” w rozumieniu dobrej szkoły, zamożnych rodziców, nieograniczonych możliwości rozwojowych. Dzieci z tak zwanych dobrych rodzin sięgają po używki z rozmachem, a dowiadujemy się tego m.in. od nich samych – rok temu głośno było o utworze „Patointeligencja”, którego…

  • Osoby chcące poradzić sobie z problemem alkoholowym często złudnie wierzą w „uzdrawiającą moc” słynnego specyfiku o nazwie „esperal” wszywanego podskórnie najczęściej w udo pacjenta lub nieraz lżejszej jego postaci „anticolu” przyjmowanego doustnie. W jednym i drugim przypadku substancją czynną „leku” jest disulfiram – C10H20N2S4 – Inhibitor dehydrogenazy aldehydowej, przekształcającej aldehyd octowy (główny metabolit alkoholu etylowego)…

  • To bardzo ciekawe i trudne pytanie. Przy czym skupiłbym się, nie na pytaniu „Kto?”, a określeniu, „co oznacza na zawsze?” Jeśli trzymać się ściśle definicji uzależnienia jakie proponuje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), która objawy bada, w tym diagnozuje chorobę tylko w przeciągu ostatniego roku – „na zawsze” oznaczałoby wszystkich abstynujących ponad rok. Byłoby takich wielu.…

  • Rola mózgu w procesie uzależniona jest olbrzymia i nie do końca odgadniona. Doskonale potrafimy prześledzić proces biochemiczny czyli jak np. alkohol wpływa na nasz mózg. Jakie zachodzą w nim reakcje. Jak reaguje cały organizm, Jakie wytwarzane są substancje, zarówno te euforyczne, stymulujące, jak i depresyjne, enzymy, które chronią poszczególne organy np. wątrobę. Mózg jako „naczelny…

  • Terapia odgrywa kluczową rolę w walce z uzależnieniami, ponieważ pozwala osobom uzależnionym na zidentyfikowanie i przepracowanie przyczyn ich problemów oraz rozwijanie zdrowszych mechanizmów radzenia sobie z trudnościami. Istnieje wiele różnych nurtów terapeutycznych, które mogą być skuteczne w leczeniu uzależnień. Jednym z najpopularniejszych nurtów terapeutycznych w walce z uzależnieniami, a zarazem najbardziej skuteczną jest terapia poznawczo-behawioralna. …